Požární ochrana budov
 • telefon +420 777 772 490
 • telefon +420 777 713 192
 • Cech EPS

  Člen Cechu elektrické požární signalizace

 • Profesní komora požární ochrany

  Člen Profesní komory požární ochrany

 • Čkait

  Člen ČKAIT

 • Program Zelená úsporám

  Dodavatel v programu Nová zelená úsporám

 • gservis projekty


Historie sprinklerů

Využítí sprinklerů v požární ochraně budov se datuje již od konce 70.let 19.století. Tehdy však byly sprinklery daleko jednodušší, ale poskytovaly určité zvýšení požární bezpečnosti budov.

Nyní se setkáváme s moderními sofistikovanými sprinklery, které patří mezi nejrozšířenější a nejspolehlinější hasící zařízení. Sprinklery využívají vodu jako hasební látku, která je netoxická, levná a nezpůsobuje škody na lidském zdraví ani na ozónové vrstvě. Proto jsou sprinklery vhodné pro požární ochranu a zároveň jsou perspektivním řešením požární ochrany budov do budoucna kvůli nízkým provozním nákladům.

Naše nabídka je vskutku veliká. Pokud máte zájem o dodávku, montáž či pravidelné servisy (revize) vodního sprinklerového zařízení, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám vyjdeme vstříc.

Sprinklerová soustava

Sprinklerové zařízení je specifické svým technickým zázemím, jelikož potřebuje dostatečný vodní zdroj, na který je připojena strojovna s hlavním požárním a případně záložním čerpadlem. Na požární čerpadlo jsou napojeny ventilové stanice, což jsou soustavy armatur a zařízení sloužících pro ovládání přívodu vody do potrubní sítě, ze kterých jdou rozvody až ke sprinklerovým hlavicím, jež jsou rozmístěny po celém požárním úseku.

Princip hašení sprinklerů

V případě vzniku požáru dochází k prasknutí skleněné baňky, která je součástí sprinklerové hlavice. Jejím prasknutím dojde k upozornění, že v daném požárním sektoru došlo k vypuknutí požáru. Následně dojde ke spuštění sprinklerového hasícího systému pouze a jenom v úseku, kde došlo k požáru. Tím dojde k výraznému snížení případných škod způsobených vodou a minimalizaci potřebného množství vody v požární nádrži.

Typy sprinklerových hlavic

Sprinklerová hlavice na samočinný ventil, jež slouží pro přívod vody do požárního úseku. Hlavice se umisťují pod strop, nebo střechu, kde dochází k akumulaci tepla.

Nejčastějším typem, který používáme v požární ochraně budov je však typ se skleněnou baňkou. Kromě toho však nabízíme sprinklerové hlavice s tavnou pojistkou. Typů sprinklerových hlavic je však na trhu mnoho a my se tak můžeme setkat s různými velikostmi ( 1/2", 3/4", 1"), průtokovými faktory (80, 115..), povchovými upravami ( chróm, mosaz, ..), spouštěcími teplotami ( 68°C, 93°C, 141°C ) a další.